Menu Close

Vaikų adaptacija

Ikimokyklinukų tėvai dažnai teiraujasi, kaip paruošti vaiką darželiui, kaip tinkamiausia elgtis pirmosiomis dienomis ir savaitėmis, kiek turėtų tęstis „normali“ adaptacija. Mažai kas atkreipia dėmesį į vieną labai svarbų aspektą vaikas yra pasiruošęs darželiui pirmiausia tada, kai tam yra emociškai pasiruošę jo tėvai. Ypač svarbu, kad darželio lankymo pradžiai būtų pasiruošusi mama, nes būtent ji, iki vaikui pradedant lankyti darželį, su juo praleidžia daugiausiai laiko.

 

Darželio pradžia – mamos ir vaiko santykių pokytis

 

Darželio lankymo pradžia dažniausia būna pirmasis ilgas mamos ir vaiko išsiskyrimas, tad visiškai natūralu, kad tai mamai sukelia įvairaus stiprumo jausmus.  

Kokie jausmai gali kilti? Viena vertus, džiugu, kad mažylis jau paaugo ir gali pradėti lankyti darželį, kur žais, bendraus ir ugdysis. Gali kilti malonus jaudulys pradedant naują etapą, džiuginti noras grįžti į darbą, imtis aktyvesnių veiklų. Kita vertus, gali kilti ir ne tokie malonūs išgyvenimai: kaltė,  pyktis, bejėgiškumas, abejojimas, nepasitikėjimas, nerimas, baimė…

Keletas jausmų ir juos lydinčių minčių pavyzdžių:

  • …jaučiuosi kalta, kad leidžiu vaiką į darželį, o pati išeinu į darbą…
  • …abejoju, ar ne per anksti išleidžiu vaiką į darželį, gal dar galėtų pabūti namie…
  • …nepasitikiu savimi, ar gerai auginau vaiką, ar išmokiau jį visko, ko jam prireiks būnant darželyje…
  • …baiminuosi, ar mano mažyliui nepritrūks individualaus dėmesio grupėje, ar auklėtoja supras jo poreikius, ar bus pakankamai jam gera ir jautri…
  • …nerimauju dėl išsiskyrimo su vaiku, nors ir noriu jį paleisti, kad mokytųsi būti grupėje, žaisti su kitais vaikais, tačiau taip pat ir sunku išsiskirti..
  • …baisu, kaip mano vaikas jausis būdamas be manęs…

VISI kylantys jausmai yra normali ir natūrali reakcija į šeimos gyvenime, vaiko ir mamos santykyje vykstančius didelius pokyčius. Svarbu savo jausmus pastebėti, skirti laiko sau pabūnant su naujais išgyvenimais, juos priimti.

 

Pasirūpinkite savo emociniais poreikiais

 

Kodėl svarbu atkreipti dėmesį į savo jausmus? Pastebėti ir atsižvelgti į savo, mamos, emocinius poreikius ir jais pasirūpinti yra būtina, nes kitaip viskas „persiduoda“ vaikui. Vaikas jaučia mamos užgniaužtus, slopinamus bei nepripažįstamus jausmus. Skyrusi sau šiek tiek laiko ir rūpesčio, galite geriau suprasti, kas su Jumis vyksta. Ir tuomet, būdama ramiau nusiteikusi, galite drauge su vaiku ramiau ruoštis darželiui.

Kaip savimi pasirūpinti? Susiraskite, su kuo galite pasikalbėti apie darželio lankymo pradžią ir išsikalbėti apie dėl to Jums kylančius jausmus. Gal tai kiti suaugę Jūsų šeimos nariai, artimieji (vyras, Jūsų mama, pusseserė, kuri jau išleido keletą vaikų į darželį, artima draugė, taip pat pradėsianti leisti savo mažylį į darželį)? Žmonių, į kuriuos galima kreiptis paramos, tikrai yra – svarbu išdrįsti.

 

Ko reikėtų vengti? Svarbiausia, kad apie Jums kylančias baimes ar nerimą dėl to, kaip vaikui seksis darželyje, nekalbėtume su vaikais ar su kitais suaugusiaisiais vaikui girdint, net jei Jums atrodo, kad vaikas nesiklauso, nes yra užsiėmęs ar kitame kambario gale. Vaikai tikrai girdi, kai apie juos kalbame!  Nors jie gali ir nesuprasti visko, ką sakome, tačiau jie išgyvena dėl to, ką girdi.

 

Įsivaizduokite, kad Jūsų vaikas nugirsta, kaip Jūs su drauge kalbatės apie tai, kad Jums neramu jį išleisti į darželį, nes abejojate, kaip jis ten jausis, kaip pritaps ar išsakote kitus neraminančius  dalykus.

Ką visa tai girdėdamas galvoja ir jaučia vaikas?

  • …kažkas baisaus vyksta ir mama bijo…
  • …darželis yra baisus, nes mano mama nerimauja…
  • …kur mane ketina vesti ir palikti, kad net mama nerimauja? Jei mama bijo, tai ir man baisu….  

Iš tiesų, juk vaikui saugumą suteikia mama. O štai dabar pati mama nerimauja dėl darželio. Tokiu atveju, natūralu, kad vaikas, nuėjęs į darželį, gali jaustis nedrąsus, bijoti – juk mama bijojo, nenorėjo jo ten palikti, vadinasi, darželis yra nesaugi vieta.

 

Žinoma, natūralu, kad Jūs išgyvenate visokius jausmus. Tačiau svarbu tuo susitvarkyti, kad vaikui galėtumėte būti ta, kuri suteikia saugumą. Išleidžiamam į darželį vaikui ypač reikia mamos, kuri pasitiki savo vaiku ir savo mažylį padrąsina ir paskatina, yra pasiruošusi ramiai priimti visas vaiko reakcijas ir jam kilsiančius išgyvenimus.

 

Kaip darželiui ruoštis kartu su vaiku?

 

Kalbėkitės su vaiku ir kartu pratinkitės prie minties apie darželį. Papasakokite, ką vaikai veikia darželyje, kas yra auklėtoja, kokia darželio dienotvarkė. Galite paskaityti vaikui knygelių ir jas kartu vartydami pasikalbėti. Keletas tam tinkamų knygų pavyzdžių:

  • „Peliukas Lukas nenori eiti į darželį“ (aut. Anna Casalis;  Alma littera, 2013).
  • „Milė eina i darželį“ (aut. Andrea Dami; Alma littera, 2000).
  • „Laikas į darželį. 12 pasakojimų darželinukams“ (aut. Anna Sojka; Presvilka, 2012).

Jei Jūsų namiškiai eina noriai į darbą ir namie palankiai atsiliepiate apie darbą –  drąsiai galite vaiko darželį gretinti su darbu, ir sakyti vaikui, kad kaip „mamytė eis į darbą“, taip darželis bus jo „darbelis“. Deja, suaugusieji iš vaikų apie darbą dažnai girdi gan neigiamus pasakymus (skundus dėl nuovargio, nesutarimus su bendradarbiais…). Tai girdint vaikui formuojasi neigiamas požiūris, kad ir jam reikės eiti į tokią vietą, kokioje nėra gera mamai ar tėčiui. Taigi tokiu atveju geriausia darželį vadinti tiesiog darželiu.

 

Susipažinkite su aplinka. Iki vaikui pradedant lankyti darželį, „prisijaukinkite“ darželio aplinką. Galite eidami pasivaikščioti išmokti kelią iki darželio, ateiti pažaisti į darželio kiemą, apeiti darželio teritoriją. Taip pat darželio lankymo pradžioje turėsite galimybę su vaiku pabūti grupėje. Ir čia svarbu prisiminti, jog vaikui reikia mamos, kuri būtų tvirta, suteiktų drąsos, paskatintų tyrinėti grupės aplinką, susipažinti ir susidraugauti su būsima auklėtoja.

 

Sunkesniais momentais prisiminkite, kad tikrai nesate pirmoji mama pasaulyje, kuri išleidžia vaiką į darželį. Aplink yra žmonių, kurie turi šioje srityje patirties. Darželio auklėtojos, psichologė gali palaikyti Jus bei pasidalynti patirtimi apie tai, kas padeda vaikui lengviau adaptuotis darželyje. Norėdamit pasitarti ar kilus kokių nors klausimų dėl darželio, dėl ugdymo,  galite kreiptis į darželio vadovę bei jos pavaduotoją ugdymui, dėl vaiko sveikatos ar mitybos – į sveikatos priežiūros specialistę ir dietistę, dėl vaiko kalbos ir kalbėjimo sunkumų – į logopedą.

 

Linkiu drąsos kuriant bendradarbiaujantį santykį ir kartu rūpintis, kad Jūsų vaikas darželyje jaustųsi saugiai, maloniai ir smagiai.

 

Skip to content